Η ιστορία του Τομέα Γεωφυσικής

Ο Τομέας Γεωφυσικής υπάγεται στο Τμήμα Γεωλογίας της Σχολής Θετικών Επιστημών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Αποτέλεσε το πρώτο γεωφυσικό και σεισμολογικό κέντρο, με αντικείμενο την εκπαίδευση και την έρευνα, εκτός Αθηνών.

Ιστορική Αναδρομή

1976

Ιδρύεται η Έδρα Γεωφυσικής, με το Προεδρικό Διάταγμα 389/9.6.76 (αρθρ. 2, παρ. 6). και το Εργαστήριο Γεωφυσικής και Σεισμολογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Πρώτος Διευθυντής του Εργαστηρίου ήταν ο Καθηγητής Βασίλης Παπαζάχος.

1978

Ιδρύεται ο Σεισμολογικός Σταθμός με εσωτερική απόφαση του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Υπάγεται στο Εργαστήριο Γεωφυσικής. Υπεύθυνος για τη διοίκηση του Σεισμολογικού Σταθμού ορίζεται ο εκάστοτε Διευθυντής του Εργαστηρίου Γεωφυσικής.

1983

Ιδρύεται ο Τομέας Γεωφυσικής και Γεωτεκτονικής με την Υπ. Απόφ. αρ. Β1/70/22-4-83 και το πρώτο εργαστήριο του Τ ομέα με την ονομασία Εργαστήριο Γεωφυσικής. Ο Σεισμολογικός Σταθμός υπάγεται στον Τομέα Γεωφυσικής. Υπεύθυνος για τη διοίκηση του Σεισμολογικού Σταθμού ορίζεται ο εκάστοτε Διευθυντής του Τομέα Γεωφυσικής. Πρώτος Διευθυντής του Τομέα ήταν ο Καθηγητής Βασίλης Παπαζάχος.

1984

Ο Τομέας μετονομάζεται σε Τομέα Γεωφυσικής.

2002

Ιδρύεται το δεύτερο εργαστήριο του Τομέα με την ονομασία Εργαστήριο Εφαρμοσμένης Γεωφυσικής. Πρώτος Διευθυντής του Εργαστηρίου ήταν η Καθηγήτρια Κοντοπούλου Δέσποινα.